COVID-19 aktuálne

Princess Cruises

Mnohí sme sledovali vývoj situácie na lodi Diamond Princess v japonskom prístave Yokohama v marci 2020, keď okolo 3700 pasažierov a členov posádky ostalo na lodi v dvojtýždňovej karanténe. Takmer všetkých testovali na koronavirus, približne 700 malo pozitívnym výsledok, pričom polovica z nich nemala žiadne príznaky. 6 ľudí na následky koronavírusu zomrelo.

V čase vyloďovania posledných pasažierov a personálu z lode sa u nás ma Slovensku objavil prvý prípad COVID-19. Cestovanie, ktoré máme tak radi, poznávanie nových miest a kultúr a ľahká dostupnosť cestovateľských produktov, služieb a destinácií nám paradoxne teraz uškodila a dopomohla k rýchlemu šíreniu vírusu.

Niet divu, že cestovný ruch sa prakticky zo dňa na deň úplne zastavil. Drastické obmedzenie leteckých spojení, uzatváranie hraníc pre cudzincov, rušenie masových podujatí a zatváranie prevádzok nás zastihlo plnou silou. Cestovateľské plány musíme zrušiť alebo odložiť na neskôr. Lodné spoločnosti sa pridali a prijali ťažké rozhodnutie úplne pozastaviť plavby na niekoľko týždňov až mesiacov. 

Prvé opatrné pokusy obnoviť plavby začali už v lete 2020 – samozrejme, za prijatia množstva opatrení na zamedzenie šírenia vírusu na palube. Lode sa plavili len s polovičnou kapacitou pasažierov, neustále sa všetko dezinfikovalo, zaviedlo sa nosenie rúška v spoločných priestoroch, zachovávanie odstupov, začalo sa masívne testovať pred plavbami aj počas nich. Do prístavu bolo možné ísť len s organizovanou skupinou spolucestujúcich prostredníctvom exkurzie danej lodnej spoločnosti.

V súčasnosti (leto 2022) sa opatrenia (zároveň s opatreniami jednotlivých krajín) uvoľňujú aj na lodiach. Už je možná návšteva prístavov aj individuálne, na lodiach sa už zväčša netestuje, hoci platí povinnosť plného očkovania a/alebo prekonania a negatívneho testu (max 24 alebo 48 hod pred plavbou) pre každého pasažiera. 

Ak by ste radi absolvovali dovolenku na lodi, informujte sa o podmienkach nalodenia, tiež o epidemiologických opatreniach na lodi a podmienkach v jednotlivých prístavoch. Aby bola vaša dovolenka príjemná, bezpečná a aby ste si ju mohli v zdraví užiť.

Ďakujeme, že ste priaznivcami okružných plavieb a veríme, že onedlho sa budeme môcť tešiť na pohodlné a výnimočné cestovanie výletnými loďami tak, ako sme ho mohli zažiť pred pandémiou – alebo ešte lepšie 🙂

Telefonický kontakt : 0902319019 , mail: dana@ahoyfamilytravel.sk alebo vyplňte prosím formulár: