Výhody dovolenky na výletných lodiach

Čo ľudí na výletné lode ťahá? Samozrejme dôvodov je veľa, no tie, ktoré zákazníci uvádzajú najčastejšie, sú nasledovné:

* komfort– je prvé, čo napadne každému spokojnému účastníkovi plavby. Pohodlné bývanie, výborné služby, skvelé jedlo a množstvo zábavy a aktivít na lodi, návšteva mnohých zaujímavých miest počas plavby bez toho, že by ste sa museli baliť a vybaľovať. Váš hotel sa vezie s vami a každý deň vás privezie do ďalšieho zaujímavého prístavu a často i do inej krajiny.

 

* hodnota – za cenu, ktorú zaplatíte, dostanete u plavieb skutočnú hodnotu. Pri porovnávaní cien dovoleniek na súši v rezortoch a na lodi vychádzajú dovolenky na lodi cenovo výhodnejšie. Ubytovanie, strava, zábava a množstvo aktivít ponúkaných na lodi – to všetko je zahrnuté už v základnej cene za plavbu. Samozrejme i transfer z prístavu do prístavu, ktorý by nás stál neporovnateľne viac (peňazí, času, námahy), keby ste sa museli medzi prístavmi presúvať inými dopravnými prostriedkami.

* dovolenka pre každého – znie to ako lacný motív z reklamy, no v prípade plavieb je to skutočne výstižná charakteristika. Variabilita činností, rôznych aktivít, zábavy, možností športového vyžitia ale aj úplneho leňošenia – robí z plavby ideálnu dovolenku pre všetky vekové kategórie. Veľmi obľúbené sú plavby u rodín – plavby vedia byť dostatočne pohodlné a príjemné pre rodiny s menšími deťmi, dostatočne akčné a energiou nabité pre tínedžerov ale aj neuveriteľne relaxačné, zábavné a obohacujúce pre seniorov. Často takto dovolenkujú široké rodiny či skupiny priateľov s deťmi. Kým počas dňa si jednotliví členovia rodiny možu prispôsobiť program podľa svojich potrieb a preferencií, večer môžu stráviť spoločne v lodnom divadle, bare či na spoločnej večeri a vymeniť si dojmy. Takisto je priestor na drink či zábavu pre rodičov, zatiaľčo si deti na chvíľku vezmú do opatery starí rodičia, prípadne vyškolený personál v lodnom detskom klube.

Čím ďalej, tým viac myslia lodné spoločnosti i na hendikepovaných dovolenkárov. Špeciálne kajuty pre vozíčkárov, upravené toalety, sprchy, výťahy, špeciálne pomôcky a úpravy pre nevidiacich či nepočujúcich dovolenkárov sa už pomaly stávajú štandardom – hlavne na novších lodiach. Takisto ľudia so špeciálnymi dietetickými požiadavkami si prídu na svoje. Lode sú skrátka uspôsobené tak, aby aj hendikepovaní dovolenkári prežili príjemnú a hodnotnú dovolenku.  

* bezpečnosť – štatisticky patrí lodná doprava medzi najbezpečnejšiu prepravu. Takisto vďaka prísnym bezpečnostným opatreniam a kontrolám je loď pomerne bezpečné miesto. Napriek tomu je určite namieste dbať na zásady bezpečnosti, dávať pozor na deti i na seba hlavne pri bazénoch, zábradliach, šmykľavých schodoch i podlahách, riadiť sa pravidlami bezpečnosti (napr. zákaz fajčenia v kajutách aj na balkónoch), pokynmi posádky ap., aby sme mali kľudnú, pohodovú a bezpečnú dovolenku.