Najčastejšie námietky proti dovolenke na lodi

na palube výletnej lodeAj keď existuje množstvo dôvodov pre dovolenku na lodi, predsa len sa z času na čas objaví pár argumentov proti. Väčšinou sú to akési predsudky a obavy ľudí, ktorí sa chystajú na svoju prvú plavbu. O tomto type dovolenky majú často mierne skreslené predstavy a potom, ako si plavbu vyskúšajú, zistia, že mnohé ich obavy, či argumenty proti boli úplne neopodstatnené. Nasledujúcich pár riadkov je teda hlavne pre „prvoplavcov“. Ak uvažujete o plavbe a váhate práve kvôli jednému alebo viacerým z nasledujúcich mýtov, skúste si prečítať, čo si o ňom myslia už skúsení lodní dovolenkári. Snáď vám to trošku poopraví názor J:

 1.     Dovolenka na lodi je len pre bohatých dôchodcov – toto už dávno nie je pravda. Samozrejme, sú určité plavby, na ktorých stretnete viac seniorov (záleží od konkrétnej lode, sezóny, itineráru, či konkrétneho programu na lodi), pretože sú orientované práve na cieľovú skupinu 55+ Avšak mnohé lode sú množstvom atrakcií a rôznorodých aktivít určené práve pre mladšie vekové kategórie, rodiny s deťmi, mladé páry či partie mladých ľudí. Tomu samozrejme zodpovedá i cena. Už dávno neplatí, že dovolenku na lodi si nemôže dovoliť každý. Je to presne typ dovolenky, kde si je možné i s relatívne nízkym rozpočtom užiť úžasnú dovolenku. Na druhej strane tie najluxusnejšie apartmány na najluxusnejších lodiach so súkromným wellness či službami osobného kajutového stewarda sú pre náročnejšiu klientelu.
 2.     Budem mať pocit klaustrofóbie – je úplne pochopiteľné, že pokiaľ človek nevstúpi na loď, môže mať pocit, že pri súčasných kapacitách lodí bude natlačený v obmedzenom priestore s množstvom ďalších cestujúcich. Tento pocit sa však stratí v momente, keď vstúpite na palubu lode a budete sa pohybovať po verejných priestoroch plavidla. Výletné lode sú veľmi dômyselne konštruované tak, aby bolo na lodi dostatočné množstvo priestoru na pohodlný pohyb všetkých cestujúcich (vrátane napríklad aj vozíčkárov, ktorí potrebujú na manipuláciu s vozíkom viac priestoru). Množstvo ľudí sa úplne „stratí“ v priestoroch lode. Je pravda, že sú určité exponované časy a miesta, kde môžete zažiť väčšiu koncentráciu ľudí – napr. raňajky v bufetovej reštaurácii – dá sa však tomu predísť tak, že prídete trošku skôr či neskôr alebo si vezmete raňajky von na palubu, kde je väčší kľud alebo si jednoducho dáte priniesť raňajky do kajuty. Žiadny problém J
 3.       Budem mať morskú chorobu – Výletné lode sú obrovské, dobre „sedia“ na vode a majú stabilizéry, ktoré vyrovnávajú hojdavý pohyb lode. Mnohí ľudia, ktorí majú na menších lodiach problém, je im nevoľno a bolí ich hlava, na veľkej lodi ani nevedia, že sa vezú. 98 % ľudí nepociťuje pri plavbe žiadne problémy a už vôbec netrpia morskou chorobou. Ak patríte k senzibilným 2%-ám a máte záujem o plavbu, tiež sa jej nemusíte obávať  – s pár základnými opatreniami plavbu hravo zvládnete (tejto téme sa venujeme v osobitnom článku).
 4.       Je to veľmi organizované, budem sa cítiť „zviazaný“ – lodný personál sa zo všetkých síl snaží, aby boli zákazníci spokojní. Tým pádom organizujú množstvo rôznych aktivít, prezentácií, súťaží, predstavení a ďalšie formy zábavy. Všetky aktivity sú úplne dobrovoľné, ak budete chcieť sami stráviť na lehátku na palube, vo fitku či v kajute celý deň, je to výsostne vaša vec a nikto sa nad tým nebude pozastavovať. Je to na vás, ako strávite deň. Taktiež je na vás, či využijete celý deň na pobyt v pristave alebo sa prídete cez deň na loď najesť a oddýchnuť alebo z lode ani nevyjdete v prístave vôbec.  
 5.       V prístave je málo času, nič nestihnem vidieť, neoplatí sa to – toto tvrdenie je sčasti pravda – záleží od toho, čo by ste v prístave (alebo jeho blízkom okolí) chceli vidieť. Je samozrejmé, že za deň sa toho veľa stihnúť nedá, no práve podstatou plavieb na výletných lodiach je, že loď podniká krátke výlety – nahliadnutia do jednotlivých destinácií, doslova ochutnávky miest a mnohí pasažieri práve na základe tejto skúsenosti sa do miest, kde sa im najviac páči, ešte radi vrátia neskôr. Dobré je tiež vybrať si ako nástupný či výstupný prístav ten, v ktorom by ste sa radi zdržali dlhšie a stráviť v ňom pár dní pred či po plavbe. Za zmienku stoja aj lode a itineráre, ktoré sú tak prispôsobené potrebám pasažierov, že v najatraktívnejších prístavoch kotvia do druhého dňa, aby mali cestujúci viac času stráviť v prístave a prípadne zažiť i večerné mesto a nočný život J
 6.       Ja do lode nesadnem, mám strach, že sa loď potopí – lodná a letecká doprava sú najbezpečnejšie formy dopravy, nehody sú veľmi zriedkavé a úmrtia na mori tiež. Bezpečnosť pasažierov a posádky je na prvom mieste a lodné spoločnosti musia spĺňať veľmi prísne bezpečnostné kritériá. Každý pasažier je povinný ešte pred odplávaním lode absolvovať tzv. muster drill (cvičenie v stave núdze). V prípade zlého počasia môže byť loď presmerovaná a itinerár zmenený tak, aby neboli pasažieri vystavení nepríjemným búrkam a vetrom a s tým spojeným rozbúreným morom.
 7.       Čo budem na lodi robiť? Bude to nuda… – ak nie ste typ človeka, ktorý sa nudí úplne všade, tak si určite na lodi nájdete to svoje. Lode sú výborne vybavené na rôzne kultúrne i športové aktivity, vždy sa organizuje celodenný program, rôzne súťaže, aktivity, prezentácie, hrá živá hudba a pod. Reštaurácie, divadlo, herne, kasína, bowling, bazény, vírivky, minigolf a množstvo iných atrakcií  sa vám určite o zábavu postarajú v deň, keď nebudete mať naplánovaný žiadny výlet na pevninu.
 8.       Mám zdravotné obmedzenia (mobilita, sluch, zrak, dietetické obmedzenia,…) – nebude sa mi dať na lodi fungovať – plavby výletnou loďou sa zvyknú uvádzať ako najviac priateľská forma dovolenky voči hendikepovaným spoluobčanom. Špeciálne upravené kabíny a verejné priestory pre vozíčkárov, označenia v Brailovom písme, signálne zariadenia pre hluchonemých, dokonca zariadenia na dialýzu – tým všetkým sú moderné lode vybavené. Ak máte nejaké zdravotné obmedzenie, prípadne dietetické požiadavky, nájdeme vám tú najvhodnejšiu loď, aby ste si užili kvalitnú a príjemnú dovolenku.

 

 1.       Neznášam lety, nemôžem ísť na ďaleké okružné plavby – ak neradi využívate leteckú prepravu, potom je plavba loďou pre vás ideálna. Stačí vám prísť autom alebo autobusom do najbližšieho prístavu, čo sú u nás Benátky, alebo Janov či Savona a môžete prejsť celý svet koldokola bez toho, že by ste sadli do lietadla. Môžete navštíviť všetky kontinenty – pri viac ako 2000 prístavoch je možností skutočne veľa 🙂

 

 1.         Komunikujem iba po slovensky, cudzie jazyky neovládam, ako sa na lodi dorozumiem? Môžem ísť na takýto pobyt? – Nuž, odpoveďou je áno aj nie. Na lodi je všetko veľmi názorné a intuitívne, ľahko sa zorientujete aj bez znalosti jazyka. Napriek tomu odporúčame aspoň základnú znalosť cudzieho jazyka (najlepšie anglicky / nemecky), aby ste sa vedeli dohovoriť v prípade, že dôjde z nejakého dôvodu k zmene itinerára, programu, či k neštandardnej situácii (zriedka, ale môžete ochorieť alebo mať úraz ap.). Taktiež budete z dovolenky mať viac, ak sa budete vedieť s ľuďmi dohovoriť aspoň na základnej úrovni a budete rozumieť, čo sa okolo vás deje. V prípade, že cudzí jazyk neovládate, je úplne najlepšie pojiť cestu s rodinou či známymi. Na lodi aj v prístave môžete mať samostatného programu, koľko budete chcieť, no budete vedieť, že keby ste potrebovali, máte sa na koho obrátiť. Tiež si môžete naplánovať spoločné aktivity a posedenia podľa ľubovôle.

 

 1.      Nechcem chodiť v obleku, nemám rád „snobské“ oblečenie na dovolenke (častý “chlapský argument”) To je fakt – ak máte zamestnanie, ktoré si vyžaduje dennodenne oblek, je normálne, že na dovolenke dávate prednosť ležérnemu štýlu. Nie je problém. Ak si nevezmete oblek, nikto sa na vás nebude dívať krivo. Oblečiete sa tak, aby ste sa cítili pohodlne. Je síce zvykom vrámci plavby organizovať jeden galavečer s kapitánom, pekne sa obliecť na večeru aj do divadla, no stačia dlhé nohavice a košeľa, pre dámy koktejlové šaty. Stretnete sa aj so smokingom a dlhými róbami, no povinné nie sú.

Toľko zo skúseností. Ak máte iný argument, obavu, či dôvod, prečo stále váhate nastúpiť na výletnú loď, dajte nám vedieť, možno tým pomôžete aj ďalším. My sa pokúsime vám dať čo najuspokojujúcejšiu odpoveď.